Výzva iniciatívy Veda pomáha – COVID-19 v súvislosti s delta variantom koronavírusu – Jún 2021

Slovensku sa v tomto období v rámci pandémie koronavírusu mimoriadne darí – v uliciach našich miest a obcí sa rozprúdil život, deti riadne končia školský rok. Máme konečne šancu sa poriadne nadýchnuť. Závisí najmä od nás, od nášho správania počas leta, do akej miery sa budeme musieť na jeseň znovu obmedzovať. Veľké ohrozenie takého vývoja predstavuje  príchod rýchlejšie sa šíriacich variantov koronavírusu. Vo Veľkej Británii, Rusku a Portugalsku už vidno napriek letnému obdobiu nastupujúcu tretiu vlnu infekcií. V Nemecku, Francúzsku, ale aj Českej republike už boli objavené väčšie ohniská vyvolané novými variantami. 

Ako iniciatíva slovenských vedcov a odborníkov upozorňujeme verejnosť na dôležité fakty, ktoré si je potrebné v tejto fáze epidémie uvedomiť.

Priebeh ochorenia COVID-19 je pri delta variante mierne iný ako pri predchádzajúcich variantoch vírusu. Veľkú časť infikovaných tvoria (aj vďaka očkovaniu starších) deti a mladí ľudia. Infikovaní majú väčšinou príznaky, akými sú bolesť hlavy, vysoká teplota, či hlieny v nose, teda podobné bežnej viróze či nádche. Ochorenie len zriedkavejšie sprevádza suchý kašeľ alebo strata čuchu a chuti, a preto chorým ľuďom ani nemusí napadnúť, že ide o COVID-19. 

Preto vyzývame obyvateľov Slovenska, aby sa v prípade, že sami alebo ich deti majú takéto príznaky, dočasne izolovali, obmedzili svoje kontakty a nezúčastňovali sa na hromadných podujatiach. Taktiež odporúčame dôsledne používať v interiéri rúško alebo respirátor. Pri príznakoch odporúčame objednať sa na bezplatný PCR test pomocou formulára na stránke korona.gov.sk

Zároveň odporúčame všetkým, ktorí tak ešte neurobili, aby sa čo najskôr zaočkovali. Vakcíny sú dnes už omnoho prístupnejšie a to aj prostredníctvom ambulancií lekárov a poskytujú dostatočnú a bezpečnú ochranu pred infekciou, ale najmä pred vážnym priebehom ochorenia a rizikom úmrtia. Podľa posledných vedeckých štúdií vakcíny schválené Európskou liekovou agentúrou EMA, ktorými sa očkuje na Slovensku, poskytujú plne zaočkovaným silnú ochranu pred hospitalizáciou a ťažším priebehom ochorenia aj pri nových variantoch vírusu. 

Stále platí, vakcinácia je jediná cesta von z pandémie, ktorá nám umožní predísť obmedzeniam v našich životoch, aké sme prežili v zime a na jar, a umožní nám naďalej chodiť do práce a deťom do škôl.