7 odporúčaní pre pokojné Vianoce a zvládnutie omikronu

Spoločné vyhlásenie iniciatívy Veda pomáha – COVID-19 a Konzília odborníkov pri Ministerstve zdravotníctva SR

Variant omikron sa vo svete veľmi rýchlo šíri a čoskoro uvidíme podobný nárast aj u nás. V nasledujúcich týždňoch a mesiacoch sa môžeme infikovať takmer všetci vrátane tých, ktorí sú očkovaní a tých, ktorí ochorenie COVID-19 už prekonali. Tomu už nedokážeme zabrániť. Je však v našich silách výrazne zmierniť následky týmito siedmymi krokmi.

  1. Očkovanie.  Očkovanie stále zostáva spoľahlivou ochranou pred ochorením COVID-19. Ani ono však pri variante omikron nedokáže dostatočne chrániť pred nakazením. Vedecké štúdie ale potvrdzujú, že vakcína aj naďalej predstavuje najlepšiu ochranu pred vážnym priebehom ochorenia, najmä po zaočkovaní tromi dávkami. Snažme sa pochopiť aj tých, ktorí sa obávajú a zdieľajme s nimi svoje pozitívne skúsenosti s očkovaním.
  2. Respirátor. Počas najbližšej pandemickej vlny bude ťažké dlhodobo sa pred infekciou ochrániť. Každý z nás ale môže urobiť niečo preto, aby znížil svoje riziko ťažkého priebehu ochorenia a zároveň aj nakazenia ostatných. Vďaka dobre nasadenému respirátoru môžeme výrazne znížiť vírusovú nálož, ktorej sme vystavení pri stretnutí s infikovanou osobou. 
  3. Malé skupiny. Každý môže spomaliť obrovskú rýchlosť šírenia nákazy a znížiť tak záťaž v nemocniciach. Pomôže, ak sa počas vianočných sviatkov a počas stúpania pandemickej vlny budeme bez rúška alebo respirátora stretávať len s malou skupinou ľudí (ideálne do 6 osôb). Pri kontaktoch v interiéri mimo túto skupinu odporúčame používať respirátor. Ak sa cítime chorí, izolujme sa pre istotu najviac ako je to možné, až kým ochorenie neodoznie. 
  4. Testovanie. Aj keď testy nebránia prenosu infekcie, môžu hrať dôležitú rolu pri ochrane nás samých ako aj ľudí okolo nás. Po úzkom kontakte s nakazenou osobou odporúčame obmedziť čo najviac svoje kontakty a urobiť si domáci test aspoň každý druhý deň v priebehu jedného týždňa bez ohľadu na to, či ste zaočkovaní alebo nie. Takisto odporúčame urobiť si opakovane test počas 3-4 dní pred stretnutím s blízkymi. Nezabúdajme, že aj slabé zafarbenie prúžku znamená pozitívny test. 
  5. Návštevy zo zahraničia. Požiadajme sviatočné návštevy zo zahraničia, aby sa dali pred príchodom na Slovensko zaočkovať treťou dávkou. Ak prichádzajú z oblastí vysokého výskytu variantu omikron, zvážme, či je návšteva nevyhnutná. Poprosme návštevníkov, aby sa dali otestovať tesne pred cestou na Slovensko, a to aj vtedy, ak sú kompletne zaočkovaní. Po príchode na Slovensko by sa mali pravidelne testovať aspoň samotestom minimálne každé dva dni v priebehu jedného týždňa. 
  6. Imunita. Počas zimy je potrebné udržiavať si imunitu na čo najlepšej úrovni, pravidelne chodiť von, športovať a dbať na správnu životosprávu a vyváženú stravu.
  7. Pohoda. Venujme sa počas sviatkov činnostiam, ktoré nám robia radosť. Vyhnime sa stresu, najmä tomu, čo prinášajú sociálne siete. Oddýchnime si od záplavy údajov a strávme sviatočné chvíle so svojimi blízkymi a pri svojich záľubách. 

Viac dôveryhodných informácii o variante omikron sa môžete dozvedieť z odporúčaní Medziodborovej skupiny pre epidemické situácie MeSES v ČR: https://www.meses.cz/stanovisko-k-variante-omikron/

Všetkým prajeme počas Vianoc a v novom roku veľa zdravia, duševnú pohodu a pokoj.